Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” (SMWI) wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji (MAC) rozpoczęło realizację Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, współfinansowanego w ramach VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. MAC pomoże budować internetowe sieci szerokopasmowe a Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” poprowadzi projekt Latarników Polski Cyfrowej – animatorów wspierających pokolenie 50+ w cyfrowym świecie. Jak zostać Latarnikiem Polski Cyfrowej? Kluczowym elementem działań projektowych na rzecz cyfrowemu edukacji cyfrowej polaków, będzie zaproszenie do współpracy i przeszkolenie 2600 lokalnych animatorów działań wprowadzających w świat Internetu – nazwanych Latarnikami Polski Cyfrowej. Przeszkoleni w ramach unikalnego programu trenerskiego Latarnicy prowadzić będą atrakcyjne działania uświadamiające i edukacyjne w swoich lokalnych środowiskach, korzystając ze wsparcia doradczego centrum kompetencji cyfrowych stworzonego w ramach Projektu. Otrzymają także bezpłatny dostęp do materiałów szkoleniowych, multimediów, biblioteki edukacji cyfrowej i wielu narzędzi pomocnych w organizowaniu zajęć z osobami z pokolenia 50+ w środowiskach wiejskich i małych miastach. Ponadto 200 z nich – zwycięzców w konkursie ogłoszonym w 2012 roku – otrzyma granty finansowe na realizację programu działań lokalnych w ciągu 18 miesięcy. Poszukujemy osób otwartych na nowe wyzwania, cieszących się zaufaniem społecznym, gotowych podjąć się dzieła zachęcenia przedstawicieli generacji 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie. Projekt traktujemy jako wyzwanie przede wszystkim dla społeczników, pracowników bibliotek, animatorów kultury i wolontariuszy.

Latarnik Polski Cyfrowej powinien znaleźć się w każdej polskiej gminie! Włącz się!
Osoby zainteresowane uzyskaniem kompetencji Latarnika Polski Cyfrowej prosimy o kontakt z p.Michałem Golemo ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” – koordynatorem pracy Latarników (+48 502 358 454 ). Więcej informacji uzyskać można w serwisie: www.latarnik.mwi.pl

Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Łaziskach w pełni popiera działania PCRS, edukuje osoby 50+ i zachęca innych do podejmowania tego typu działań.