Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również biblioteka w Łaziskach.

Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki – spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu. W naszej bibliotece w mieszkańcy mają do dyspozycji 5 komputerów. Mogą także skorzystać z drukarki i projektora. Komputery są też dostępne w filiach biblioteki w Kępie Piotrawińskiej, w Kamieniu oraz w Braciejowicach.

Według raportu, dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole. Biblioteka w Łaziskach organizuje dla dzieci i młodzieży zajęcia plastyczne, a także różnego rodzaju akcje. To właśnie u nas realizowany był projekt „Foty na płoty!”.

Biblioteka to miejsce nie tylko dla młodych. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. W bibliotece w Łaziskach osoby dorosłe mogą np. poszukać ofert pracy, uzyskać pomoc przy pisaniu dokumentów aplikacyjnych, nauczyć się podstaw obsługi komputera, telefonu komórkowego czy też aparatu cyfrowego.

Biblioteka w Łaziskach ma również bogatą ofertę dla seniorów: to u nas odbywają się spotkania Klubu Seniora, organizujemy wyjazdy do teatru czy też spotkania DKK.

Raport „Po co Polakom biblioteki?” można znaleźć na http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2115
Mashup raportu: www.biblioteki.org/maszap/

Dodatkowe informacji na temat działalności biblioteki:
Gminna Biblioteka i Dom Kultury

Łaziska 61