W dniach 11-12 października 2012 roku braliśmy aktywny udział w III Ogólnopolskim kongresie bibliotek publicznych „Biblioteka z wizją”. W wydarzeniu wzięło udział blisko 400 osób: bibliotekarki i bibliotekarze z całej Polski, partnerzy bibliotek oraz goście z zagranicy. Kongres stał się także okazją do zaprezentowania „Biblioteki z wizją” – modelu działania biblioteki publicznej w małej miejscowości, który został opracowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w oparciu o doświadczenia z realizacji Programu Rozwoju Bibliotek.

Podczas inauguracji kongresu odbyła się debata na temat wartości, którymi kieruje się „Biblioteka z wizją”. W debacie wzięli udział: Elżbieta Stefańczyk – Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Joanna Orlik – dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury i dr Alek Tarkowski – dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt Polska.

Kongres bibliotek publicznych to doroczne wydarzenie, organizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prowadzącą Program Rozwoju Bibliotek. Przez dwa dni bibliotekarki i bibliotekarze z całej Polski biorą udział w praktycznych zajęciach, zapoznają się z dobrymi praktykami, wymieniają doświadczenia.

biblioteki.org