Karolina Suska z Gminnej Biblioteki i Domu Kultury w Łaziskach oraz Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie) to zwyciężczynie konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek. Każda z nich otrzymała stypendium ufundowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Kapituła konkursu przyznała dodatkowo cztery wyróżnienia. Nagrody i dyplomy wręczono w czasie Kongresu Bibliotek „Biblioteka to ja!” w Łodzi 17 listopada.

laureatki

Nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych otrzymała Karolina Suska pracująca w Gminnej Bibliotece i Domu Kultury w Łaziskach. Bibliotekarka w 2013 otrzymała wyróżnienie w konkursie. Biblioteka w Łaziskach dzięki zaangażowaniu Karoliny Suskiej stała się centrum życia lokalnej społeczności. Jej zaangażowanie doprowadziło do powstania Międzypokoleniowego Klubu Kobiet Aktywnych. Kobiety z liczącej 5000 mieszkańców gminy Łaziska mogą spotkać się z kobietami z całego świata, m.in. Syrii, Indonezji czy Czeczenii, a także regularnie uczestniczyć w ogólnopolskim Kongresie Kobiet. Biblioteka współpracuje również ze Stowarzyszeniem Kobiet “Łaziszczanki”, m.in. organizując coroczny piknik sąsiedzki. Karolina Suska została nagrodzona jako Aktywna Kobieta Lubelszczyzny oraz Człowiek Roku Powiatu Opolskiego, od niedawna prowadzi również bloga Kobiety na Wsi.

Z kolei nagrodę w kategorii placówek bibliotecznych większych otrzymała Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy (woj. wielkopolskie). Jako córka bibliotekarki od dziecka wiedziała jedno: „nigdy nie będę bibliotekarką!” Po latach przekonała się, że biblioteka w Pniewach to jej miejsce. I choć w pniewskiej bibliotece wiele się dzieje, od kina plenerowego po przedstawienia po angielsku, to dziś – jak sama mówi – jej serce całkowicie pochłonęła edukacja antydyskryminacyjna. Zaczęło się w 2015 roku od Maratonu Pisania Listów Amnesty International, a jednodniowa akcja przerodziła się w cykl spotkań poświęconych mowie nienawiści dla uczniów i uczennic pniewskich szkół. Natalia Stępień rozmawia z młodzieżą na temat wojny w Syrii, sytuacji uchodźców czy rasizmu. Jak sama mówi: To nie są łatwe rozmowy, często wymagają przełamania własnych obaw czy przyznania się do niewiedzy. Ich celem jest ćwiczenie dialogu i komunikacji. Natalia Stępień marzy o tym, aby dzięki prowadzonym przez nią zajęciom, mieszkańcy i mieszkanki Pniew przestaną bać się “inności”. W soboty uczy polskiego młodzież ukraińską i białoruską. W planach są jeszcze spotkania międzykulturowe, m.in. w ramach Żywej Biblioteki czy Klubu Głodnych Świata.

Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również wyróżnienia Monika Bąder z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25 Warszawa-Wola (woj. mazowieckie), Dorota Kortas z Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowem (woj. kujawsko-pomorskie), Anita Rucioch-Gołek pracująca w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu (woj. wielkopolskie) oraz Katarzyna Wituś z Miejskiej Biblioteki Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie).

info i foto: http://projektbabcia.pl/