W październiku mija 20 lat od momentu założenia zespołu Powiśle. 20 lat pracy, na której czele stał zawsze drugi człowiek, a w jego sercu  grała muzyka ludowa. 20 lat to z perspektywy zespołu całkiem duży kawałek historii. Historii połączonej z muzyką. Mając na uwadze nieprzerwaną pracę tej grupy, jest to 20 lat wspólnych spotkań, prób, występów, a także wielu wyzwań i radości. Każdy jubileusz to także okazja na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć oraz wyznaczenia nowych kierunków i działań. 20 lat wspólnej pracy, skłania również do refleksji, wspomnień i przemyśleń…

Zespół Powiśle- pliki pod Internet-10Zespół „Powiśle” powstał z inicjatywy śp. Pani Małgorzaty Wojciechowskiej oraz Pana Wójta Tadeusza Stochmala, który od samego początku wspierał tą grupę. ŚP. Pani Małgorzata Wojciechowska przez lata swojej pracy dbała zawsze o tą grupę, dopingowała kolejne osoby do przystąpienia w jej szeregi, a także zawsze z uśmiechem i radością wspierała zespół artystycznie i twórczo. Zespół „Powiśle” był dla niej perełką, o którą ze szczególną troską dbała.

Skład zespołu przez lata działalności stale się rozszerzał. Aktualnie do zespołu należy 12 osób, z czego 5 gra na instrumentach, takich jak dwa akordeony, skrzypce, trąbka, bęben, gościnnie również pojawia się w zespole klarnet. Początkowo zespół tworzyły następujące Panie: Lasek Elżbieta, Janina Śpiewak, Smaga Natalia, Żywicka Elżbieta, śp. Marta Ozimek i Panowie: Paweł Januszek, Stanisław Dobijas. Aktualnie w szeregach zespołu są następujące Panie: Zofia Stola, Zofia Piątek, Barbara Krzewska, Wiesława Pastwa, Kinga Gazda, Izabela Gazda oraz Panowie: Tadeusz Wróbel, Jan Błaszczyk, Stanisław Głuski, Tomasz Materek, Paweł Czarnecki, Jerzy Kijak oraz gościnnie pojawia się Grzegorz Wróbel.

Zespół Powiśle- pliki pod Internet-3Poprzez swój repertuar zespół stara się kultywować lokalne tradycje i melodie. Stale podnosi swoje umiejętności i zawsze z pełnym zaangażowaniem promuje gminę Łaziska. Z okazji 20-lecia swojej działalności, zespół dzięki wsparciu gminy Łaziska i naszej biblioteki, wydał swoją pierwszą profesjonalną płytę. Ponadto biblioteki przygotowała wystawę fotograficzną ukazującą zespół oraz walory historyczne i przyrodnicze gminy Łaziska.