Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie jeszcze tylko do 10 marca br.  prezentuje niezwykłą wystawę ceramiki chińskiej „Trójbarwnie szkliwiona ceramika czasów dynastii Tang, Luoyang – Chiny”.  

wystawa WBP

W Galerii Biblioteki, specjalnie wyposażonej i dostosowanej do wymogów muzealnej ekspozycji, prezentowane jest 70 ceramicznych figur i naczyń pokrytych trójbarwnym szkliwem, określanym chińską nazwą sancai czyli trzy kolory.
            Niezwykłe zabytki z czasów dynastii Tang, panującej w Chinach od 618 do 907 roku po Chrystusie,  odkryto na początku XX wieku głównie w okolicach Luoyangu, miasta prowincji Henan. Zastosowana technika pozwoliła uzyskać pełen elegancji efekt artystyczny, a naturalistyczna wierność czyni z nich kronikę życia i obyczajów. Pozwalają one odtworzyć atmosferę ówczesnej epoki – przedsiębiorczej i otwartej na świat, uznawanej przez historyków za okres największej świetności kraju w całych jego dziejach. Ceramika z czasów dynastii Tang jest niemal nieobecna w polskich zbiorach muzealnych, co stanowi o wyjątkowości lubelskiej ekspozycji. To wydarzenie kulturalne jest efektem porozumienia pomiędzy województwem Lubelskim a chińską Prowincją Henan.
Pozostając  w kręgu tematyki chińskiej,  organizatorzy pragną zaakcentować zbliżające się obchody Chińskiego Nowego Roku, który rozpoczyna się 16 lutego. W chińskiej astrologii każdy rok jest  powiązany  z chińskim   zodiakalnym   zwierzęciem,  zgodnie  z  12-letnim cyklem. Chiński Nowy Rok 2018 to Rok Psa. Z okazji Chińskiego Nowego Roku zwiedzający wystawę ceramiki z Muzeum w Luoyangu otrzymają drobne okazjonalne upominki, m.in. ciasteczka z wróżbą na Nowy Rok. Oddział dla Dzieci przygotował dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych okolicznościową ofertę edukacyjną, związaną z symboliką i wierzeniami Chin. 
Chiński Nowy Rok jest najważniejszym świętem w tradycyjnym kalendarzu chińskim, trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni, dlatego wystrój Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej  im.  H.  Łopacińskiego  w  Lublinie w tym okresie będzie nawiązywał do chińskiej  tradycji.
W czasie trwania Chińskiego Nowego Roku organizatorzy zapraszają ponadto do udziału w sesji naukowej „Poznaj Chiny. Wybrane aspekty kultury i historii Państwa Środka”, która odbędzie się 23 lutego br.
Zapraszamy do udziału w prezentowanych wydarzeniach, szczególnie zaś do odwiedzenia wystawy
„Trójbarwnie szkliwiona ceramika czasów dynastii Tang. Luoyang – Chiny”Wystawę odwiedziło już blisko 1600 osób!
Szczegóły na stronie www.wbp.lublin.pl