Było to spotkanie rozpoczynające obecność bibliotek w PRB. Odbyło się w siedzibie WBP w Lublinie. Po powitaniu uczestników przez przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, zapoznano obecnych z kalendarzem i tematyką szkoleń, przekazano materiały. Poznaliśmy przedstawicieli FRSI oraz opiekuna grupy lubelskiej. Łaziska biblioteka ma status Wiodącej. Na spotkanie przybyły przedstawicielki bibliotek Partnerskich z Karczmisk i Opola Lub. , zabrakło przedstawicielki trzeciej biblioteki Partnerskiej.

Program Rozwoju Bibliotek

Celem Programu jest pomoc bibliotekom gminnym w pełnym wykorzystaniu ich możliwości: rozpoznawaniu potrzeb społeczności lokalnych związanych z dostępem do informacji, wiedzy i kultury oraz coraz lepszym ich zaspokajaniu.

Dostarczony w ramach Programu sprzęt: komputery , laptop i projektor będą nieodpłatnie przekazane przez Microsoft Corporation.

Wiąże się to z nową rolą bibliotekarki jako przewodnika w poszukiwaniu wiedzy z wykorzystaniem nowych technologii. Program zapewnia szereg szkoleń ułatwiających wprowadzenie nowych form pracy biblioteki.

W tym przedsięwzięciu Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Billa i Melindy Gates. Program Rozwoju Bibliotek jest w Polsce realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Łaziskach wraz z filiami weszła do PRB jako biblioteka Wiodąca.

Do udziału w Programie jako Biblioteki Partnerskie zostały zaproszone:

GBP w Karczmiskach

MGBP w Opolu Lub.