Powstanie dokumentu Program Rozwoju Biblioteki na lata 2010-2013 to rodzaj praktycznego podsumowania warsztatów, ów plan znajduje się w dokumentacji bibliotecznej oraz został zamieszczony w wirtualnym segregatorze, do którego mają dostęp jedynie organizatorzy szkoleń. Stworzenie dobrego Planu jest warunkiem aplikowania do programów grantowych.

Gminna Biblioteka w Łaziskach jest w posiadaniu Planu Rozwoju Biblioteki na lata 2010-2013.

Oto cele strategiczne Planu:

1. Wzmocnienie potencjału i promocja GBiDK w Łaziskach,

2. Uruchomienie elektronicznej wypożyczalni,

3. Różnicowanie oferty bibliotecznej.

W ramach PRB biblioteka w Łaziskach i filie otrzymały nowej generacji sprzęt komputerowy:

– 6 komputerów wraz z monitorami i oprogramowaniem Windows 7,

– 1 laptop,

– 4 urządzenia wielofunkcyjne (drukowanie, skanowanie, kopiowanie i faksowanie),

-1 drukarkę A3,

– 1 projektor multimedialny z ekranem,

– 4 aparaty cyfrowe.

Jak widać standard zaplecza technicznego znacznie wzrósł, zyskali też użytkownicy, którym każda placówka biblioteczna oferuje co najmniej 2 stanowiska z dostępem do Internetu.