• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Biblioteka w Kępie Piotrawińskiej

Filia Biblioteczna w Kępie Piotrwińskiej

Początków należy szukać w 1965 r. w Lesie Dębowym, bowiem tam właśnie utworzono bibliotekę, której księgozbiór podróżował później po całej gminie Łaziska. Pierwszym pracownikiem była zatrudniona ½ etatu Julia Morek. Nowa biblioteka, której zbiory umieszczono w remizie strażackiej, rozwijała się dobrze, jednak z powodów personalno – lokalowych została w 1983 r. przeniesiona do prywatnego domu Państwa Morków w Zakrzowie. Drugim pracownikiem została Henryka Morek. Po zmianie lokalu placówka nie rozwija się i spadło czytelnictwo. Zapadła więc decyzja o przeprowadzce do innego lokalu, ale w obrębie tej samej wsi. I tak w 1988 r. biblioteka została usytuowana w domu Państwa Kołodziejczyków. Również i tym razem kierownikiem biblioteki została córka właściciela lokalu, a placówka nadal notowała spadki wszystkich wskaźników czytelniczych. W 1988 r. po raz drugi została przeniesiona do domu państwa Banachów w Niedźwiadzie Dużej. Bibliotekarką została Małgorzata Ślązak. Nie była to jednak stacja końcowa, w poszukiwaniu szerszego kręgu odbiorców księgozbiór wędrował dalej. W 1992 r., decyzją administracyjną ówczesnego wójta gminy, została przeniesiona do Kępy Piotrawińskiej. Był to kres wędrówki księgozbioru, bo gościnnie pod swój dach przyjęła bibliotekę Szkoła Podstawowa, której dyrektorem była Maria Kutyna.

Pracownikiem biblioteki została Elżbieta Lasek. zatrudniona na ¼ etatu a od 1996 r. na ¾. Skończyła się wreszcie tułacza dola , biblioteka notowała wzrost czytelników i wypożyczeń. W 1999 r bibliotekarka pozyskała dodatkowe pomieszczenie , zaprojektowała nowy wystrój wnętrz. Od tej daty wszystko nabrało właściwych proporcji i biblioteka rozkwitała. We wrześniu 2008 r. Elżbieta Lasek – zasłużony pracownik fili w Kępie Piotrawińskiej odeszła na emeryturę. W pamięci zostały wszystkim czytelnikom wielkanocne imprezy środowiskowe, które były specjalnością Pani Eli.

Pracę podejmuje Emilia Wojciechowska-Micek.

Księgozbiór biblioteki stanowi 3929 książek i 9 tytułów czasopism. W 2007 r. biblioteka miała 141 czytelników i 6179 wypożyczeń na zewnątrz oraz 932 wypożyczenia na miejscu.

ksiazka.gif

 
books