• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kamień

Email Drukuj PDF

Filia Biblioteczna w Kamieniu została założona w 1948 roku jako Biblioteka Gromadzka, a liczący 289 woluminów księgozbiór umieszczono w pałacu. Pierwszym pracownikiem była Bronisława Pokraka, następnie Jan Pernak oraz Tadeusz Pilichowski. W 1955 roku w bibliotece było 240 czytelników i 3000 książek. Pracę wówczas podjęła Helena Czopek, która przez 35 lat z powodzeniem budowała i umacniała rolę biblioteki w środowisku. W1956 roku w pałacu miał miejsce pożar i część zbiorów uległa zniszczeniu. Ocalały księgozbiór zostaje przeniesiony do innego pomieszczenia.

Rok 1958 to kolejna przeprowadzka do lokalu prywatnego. Po trzech latach biblioteka wraca do pałacu. Zajmuje pomieszczenie po świetlicy.

Rok 1970 to data przeprowadzki do lokalu prywatnego wynajętego u Stanisława Leśniaka, gdzie biblioteka zadomowiła się na całe 20 lat.

W 1985 roku Helena Czopek z opinią niezwykle zasłużonego pracownika przechodzi na emeryturę, ale kontynuuje pracę bibliotekarza na ½ etatu.

Jednocześnie pracę w bibliotece podjęła Danuta Skorek, która w zawodzie bibliotekarza realizuje się do dziś.

31 grudnia 1990 roku z biblioteki odchodzi długoletnia bibliotekarka Helena Czopek.

W roku 1992 w filii bibliotecznej zostaje zatrudniona Elżbieta Lasek. Pracuje w bibliotece oraz w świetlicy mieszczącej się obok biblioteki, jednocześnie 1 raz w tygodniu obsługuje filię w Kępie Piotrawińskiej. Po 3 latach zostaje na stałe przeniesiona do filii.

Ostatnia przeprowadzka miała miejsce w roku 2001 po decyzji Rady Gminy księgozbiór został przeniesiony do 3 pomieszczeń Szkoły Podstawowej w Kamieniu.



Czytelnia i wypożyczalnia Stanowiska komputerów

Powierzchnia lokalu 80 m2, z oddzielnym wejściem. W pomieszczeniach jasnych, przestronnych, pełnych zieleni biblioteka funkcjonuje do dziś jako biblioteka publiczna, jednocześnie pełni funkcję biblioteki szkolnej.

Czytelnicy mają do dyspozycji bogate i zróżnicowane tematycznie zbiory w tym księgozbiór regionalny, 12 tytułów czasopism oraz czytelnię internetową z 3 stanowiskami komputerowymi.

W 2007 roku z biblioteki korzystało 314 czytelników, którym udostępniono ogółem 8140 książek i czasopism.

ksi%C4%85zka%208.gif


 
books