ŁJK-Rękodzieło

Pierwszym punktem programu było omówienie wystawy Rękodzieło i poznanie jej autorów. Początek wystawy to prace Grażynki W., która 11 lat temu na uroczystość otwarcia tego lokalu bibliotecznego bezinteresownie ofiarowała „górę” smakołyków. Tamte ciasta były wspaniałe a dzisiejsze serwety i sweterki śliczne.

Jedna z większych ekspozycji należy do Małgosi B. która nie mogła dziś być z nami ale następnego dnia przyjechała spytać o przebieg imprezy i zainteresowanie wystawą. 161

Kolejna pracowita osoba to Basia, która nie tylko robi na szydełku ale jest naszym najpilniejszym czytelnikiem i hojnym ofiarodawcą licznych książek.

Swoje serwety i kurczaczki z włóczki prezentowała Maria B.- prezes Nauczycielskiego Klubu Seniora.

Krysia P. opiekująca się warsztatami Rękodzieło zapoznała nas z pracami swoich córek. Kasia jest specjalistką od wyszywanych motyli a Ania – absolwentka szkoły plastycznej maluje także obrazy i projektuje zabawki.

Kolejna ekspozycja- serwety szydełkowe Zosi S. , która zawsze dostrzegała problemy łaziskiej kultury a w przeszłości była delegatem do Sejmiku Lubelskiego. Dziś z ważnych powodów nie mogła uczestniczyć w prezentacji.

Basia K. nie tylko śpiewa w „Powiślu” ale wyszywa, szydełkuje i szyje.

Ewa B. wyszywa obrazy krzyżykiem i zostały one sprzedane zanim dotarł do nich fotograf.

Także malowaniem krzyżykowych obrazów zajmuje się Elżbieta Z., która swoje prace rozdaje rodzinie jako prezenty .

Wiesia P. to kolejna utalentowana nie tylko wokalnie członkini zespołu „Powiśle. Wiesia wykonuje na szydełku serwetki i ogromne serwety np. na stół i twierdzi, że takie zajęcie działa kojąco na nerwy.

Henia A. to artystyczna dusza; maluje, szydełkuje, wykonuje szereg dekoracji w pracy i jeszcze pisze wiersze okolicznościowe. Dziś wysłuchaliśmy jednego z nich pt. Ania.

Tak niedawno czytałam Ci bajki

O zaczarowanym królewiczu.

Później do studniówki szykowałaś się

Na swój pierwszy bal.

A dziś cała w bieli ,

Kroczysz w blasku słońca

Tam gdzie widzisz swe szczęście.

A na twym palcu obrączka złotem lśni.

A ja patrzę czy to sen, czy to wszystko mi się śni?

Nie to nie sen.

Ania i Andrzej ślubują dziś w kościele.

Tak to ich świto.

To ich wesele!

Aleksandra S. wykonuje sporych rozmiarów serwetki o niezwykle ciekawych, skomplikowanych wzorach. Pani Ola, by uczestniczyć w warsztatach dzwoniła do biblioteki z Gdyni a na miejsce jeszcze wysłała pełnomocnika.

Na spotkanie, z powodów losowych nie przybyła także Grażyna K.a na wystawie prezentowały się serwety, bieżniki i piękne bluzki.

I wielka Nieznajoma czyli Ania R. , która w warsztatach nie uczestniczyła ale swoje liczne prace prezentowała na wystawie.

Kolejna ostatnia już prezentacja należała do Janiny Ś., która śpiewa w „Powiślu” ale dawniej także pięknie wyszywała. Dowodem był bogato zdobiony obrus z szarego płótna.

Za zgodą wystawców ekspozycja pojedzie na powiatowe dożynki i będzie stoiskiem promocyjnym Gminy Łaziska.